Programme

Programme

Monday April 16

15:00-17:00 Registration
Tea, coffee, cake on arrival
17:00-17:15 Welcome address
17:15-18:15 Keynote address – Pamela Silver, Harvard University
Designing Biology for Health and Sustainability
18:30-20:30 Buffet and drinks reception

Tuesday April 17

Session 1 Cross-Kingdom Tools
08:00-09:00
Tea, coffee, pastries
09:00-09:30 Matias Zurbriggen, Düsseldorf University
Plant and Mammalian Synthetic biology approach for the understanding and control of cellular processes
09:30-10.00 Chang Liu, UC Irvine
Synthetic Genetic Systems for Rapid Mutation and Evolution in vivo
10:00-10:30 Refreshment break
10:30-10:50 Andrew Hanson, University of Florida, Needlessly Fast-turnover Proteins as Next-Gen SynBio Targets
10:50-11:10 Marco Trujillo, IPB Halle, Reconstitution of the Ubiquitination Cascade by Synthetic Biology
11:10-11:30 Peter Denolf, Bayer Crop Science, How Pathway Engineers can Reduce Breeding Challenges and Accelerate the Development of New Canola Types
11:30-12:15 4 short talks (≈10 min each) from posters
12:15-14:30 Lunch break and poster session 1
Session 2 Synthetic Chromosomes and Genomes
14:30-15:00 Ben Blount, Imperial College, London
Using the designed features of the synthetic yeast genome to rapidly improve metabolic pathways
15:00-15:20 Jessica Guseman, USDA ARS, Kearneysville, Designing Crop Architectures for the Green Revolution 2.0
15:20-15:40 Thorsthen Langner, Sainsbury Lab Norwich, Structure-guided engineering of synthetic immune receptors against the blast fungus
15:40-16:00 Paul South, University of Illinois, Improving crop productivity by altering photorespiration
16:00-16:30 Refreshment break
Special session on plant-microbiota interactions
16:30-16:50 Armin Djamei, Gregor Mendel Institute of Molecular Plant Biology, deciphering the effector alphabet of Ustilago maydis
16:50-17:10 Ponraj Paramasivan, Sainsbury Laboratory University of Cambridge, Engineering rhizopine-mediated synthetic plant-bacterial signalling in the rhizosphere
17:10-17:30 William Summers, University of Cambridge, Exploring the functional conservation of D14-LIKE
17:30-17:50 Ruben Garrido-Oter, Max Planck Cologne, Modular traits of the Rhizobiales root microbiota in Arabidopsis thaliana and their evolutionary relationship with nitrogen-fixing rhizobia
19:00-19:30 Drinks reception at The Green Room, Old Courts, Gonville and Caius College – entrance by dinner ticket
19:30-22:00 Conference dinner at The Fellows’ Dining Room, Old Courts, Gonville and Caius College – entrance by dinner ticket

Wednesday April 18

Session 3 Synthetic Circuits
08:00-09:00
Tea, coffee, pastries
09:00-09:30 Sean Cutler, UC Riverside
Programming inducible traits with engineered ABA signaling modules
09:30-10.00 Alison Smith, University of Cambridge
Plug and play – developing tuneable gene expression in microalgae using synthetic biology approaches
10:00-10:30 Refreshment break
10:30-10:50 Diego Orzaez, Uni. Valencia, New gene switches and programmable transcriptional factors for the control gene expression in plants
10:50-11:10 Edith Pierre-Jerome, Duke University, Synthetic circuits to explore parameter space of network motifs in plant development
11:10-11:30 Tom Schreiber, IPB Halle, splitTALE – a TALE based two-component system in planta
11:30-12:30 5 short talks (≈10 min each) from posters
12:30-14:00 Lunch break and poster session 2
Session 4 Metabolic Engineering
14:00-14:30 Giles Oldroyd , Sainsbury Laboratory – University of Cambridge
Establishment of symbiotic associations in legumes and cereals
14:30-15:00 Anne Osbourn, John Innes Centre, Norwich
Finding drugs in the garden: mining plant chemical diversity
15:00-15:20 Alain Goossens, VIB Gent, The place to be for metabolic engineering : the ER
15:20-15:40 Cuwei Wang, Uni. Copenhagen, Engineering of glucosinolates pathways in heterologous hosts
15:40-16:00 Anantha Peramuna, TU Copenhagen, Utilization of lipid droplets as storage compartments
16:00-16:30 Conclusion – end of meeting
16:30-17:00 Concluding refreshments